Akcja „Polacy Polakom”
Młodzież pod pomnikiem „Żelaznej Brygady”

W ramach prowadzonej przez TVP Polonia akcji „Polacy Polakom” zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie Fundacji Studio Wschód - MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.

Legiony Polskie, które pod dowództwem Józefa Hallera w listopadzie 1914 i lutym 1915 roku dzielnie walczyły z wojskami rosyjskimi pod miejscowością Pasieczna na stałe wpisały się do panteonu bohaterów narodowych.

Polacy kilka miesięcy stacjonowali w górach na Przełęczy Rogodze Wielkie w miejscowości Rafajłowa – dzisiejsza Bystrzyca w Karpatach na Ukrainie. Stoczyli tam szereg krwawych potyczek oraz bitew. Za oddaną krew i poświęcenie - zaprawioną w boju brygadę nazwano „żelazną” .

W okolicy miejscowości Rafajłowa znajduje się wiele mogił Żelaznej Brygady. Wszystkie one są wyremontowane. Tylko obelisk w Pasiecznej wymaga odbudowy. Odrestaurowanie pomnika byłoby pięknym gestem pamięci o tych niezłomnych żołnierzach, którzy na początku pierwszej wojny światowej stworzyli w Karpatach namiastkę odradzającej się po latach niewoli ojczyzny.

Fundacja Studio Wschód postanowiła zorganizować zbiórkę środków na renowację pomnika „Żelaznej Brygady” w Pasiecznej w obwodzie iwanofrankiwskim na Ukrainie. Szczegóły akcji dostępne są na stronie www.studiowschod.pl

Akcja renowacji pomnika polskich legionistów i znajdującego się tam polskiego cmentarza, wpisuje się w przygotowania do obchodów przypadającej w przyszłym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obecnie cmentarzem w Pasiecznej opiekują się uczniowie z Zespołu Szkół im. ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach w województwie dolnośląskim.

reklama